Kołodziejczyk Józef ✞

Ur. 1930 r.
Zm. 1997 r.

Studia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom: 1961 r.

Uprawiał malarstwo ścienne i sztalugowe, biorąc udział w licznych wystawach krajowych, okręgowych i plenerach. Był autorem wielu zrealizowanych projektów malowania, polichromii, mozaik oraz wystrojów wnętrz kościołów archidiecezji katowickiej.

Osiągnięcia:

1976 r. – nagroda za zestaw prac od Wojewody Katowickiego na IX Ogólnopolskim Plenerze Przemysłowym w Chorzowie; Odznaczony medalem im. Juliusza Ligonia „Zasłużony dla kultury miasta Chorzowa”.

Wybrane samodzielne realizacje:

Adaptacja do odnowionej liturgii wnętrza kościoła św. Józefa w Zgodzie (1965), polichromia i malowanie w kościołach: św. Antoniego w Chorzowie, św. Piotra i Pawła w Woszczycach (1964), św. Anny w Pruchnej (1966), NSPJ w Wyrach (1972), św. Filipa i Jakuba w Żorach (1985), św. Józefa w Chorzowie, mozaika w kaplicy cmentarnej w Pstrążnej, różne elementy wystroju kościołów: ambona w kościele św. Anny w Janowie, prezbiterium kościoła św. Michała Archanioła w Suchej Górze, wystrój prezbiterium kościoła św. Barbary i św. Józefa w Jastrzębiu Zdroju, modernizacja wystroju prezbiterium kościoła św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach, wystrój wnętrza kościołów: św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie, św. Cyryla i Metodego w Załęskiej Hałdzie, św. Jadwigi w Baranowicach, Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Urbanowicach (wraz z witrażami), Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy w Jedłowniku, św. Herberta w Wodzisławiu Śląskim, św. Jerzego w Rydułtowach, NSPJ w Chorzowie Batorym, Przemienienia Pańskiego w Zawadzie.

Ostatnim jego projektem realizowanym razem z Andrzejem Kuczokiem od 1997 roku był wystrój prezbiterium kościoła Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie.

Wybrane prace

Miejska Galeria Sztuki MM © 2020. All Rights Reserved
Polityka prywatności | Projekt: NeoTech

Skip to content