Wróć do wszystkich wydarzeń

Katarzyna Kopańska-Błaszczyk / malarstwo

4 maja 2021, 10:00 - 27 maja 2021, 18:00

 

 

Polska malarka, rysownik i grafik. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem 1992). Studiowała malarstwo, rysunek i fotografię w pracowniach profesorów: Stanisława Rodzińskiego, Zbyluta Grzywacza, Jerzego Nowosielskiego, Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, Juliusza Joniaka, Józefa L. Ząbkowskiego i Zbigniewa Łagockiego.

„Malarstwo Kopańskiej cechuje nadrealistyczna atmosfera i ateistyczny mistycyzm, wybujały kult natury oraz zaszyfrowanej symboliki, służąc duchowej stabilizacji, przewrotnie służy także prowokowaniu twórczej ekstazy, zamieniającej wszystko, co zwykłe i naturalne, w zachwycającą cudowność mitycznej opowieści.”

Stanisław Tabisz, z katalogu do wystawy Poganiacze Kotów

 

Artykuł autorstwa: Wiktorii Hulewicz, Szymona Paczyny oraz Katarzyny Wiechoczek:

KATARZYNA KOPAŃSKA-BŁASZCZYK / MALARSTWO

Na początku maja Galeria Sztuki MM ożywiona zostanie dzięki obrazom autorstwa Katarzyny Kopańskiej. Urodzona w Ostródzie malarka swoją wiedzę zdobywała na początku w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończyła dyplomem z wyróżnieniem w 1992 roku. Ciekawym elementem życia artystki jest nauka pod skrzydłami takich malarzy jak Stanisław Rodziński, Zbylut Grzywacz, Jerzy Nowosielski, Teresa Kotkowska-Rzepecka, Juliusz Joniak, Józef L. Ząbkowski oraz u fotografa – Zbigniewa Łagockiego. Tak szerokie grono malarzy cechuje przede wszystkim ogromna wiedza teoretyczna, ale przede wszystkim szerokie spektrum spojrzenia na sztukę oraz sposób jej wyrażania. Dzięki wieloletnim badaniom oraz gromadzeniu wiedzy bezpośrednio od mistrzów – w czasach dzisiejszych malarka prezentuje nam swoje spojrzenie na świat za pomocą akrylu na płótnie.

Bohaterami wystawy są przede wszystkim zwierzęta. Cofając się nieco w przeszłość, dowiadujemy się od samej autorki, że astronomowie opisywali niebo właśnie za ich pomocą. Z góry należy nakreślić, że przekraczając progi galerii należy wyzbyć się wszelkich myśli związanych z magią lub fantastyką – autorka podkreśla, że wszystko w 99% pochodzi ze świata realnego bądź z nauki. Ten 1% przeznaczony jest dla metafizyki, która oglądającego ma skłonić do chwilowego postoju przed obrazem na przemyślenia oraz własną interpretację pod wpływem emocji.

Emocje! Są bardzo ważnym elementem tej wystawy – aby je uzyskać, autorka wykorzystała w swoich pracach wibrującą kolorystykę, starannie przemyślaną kompozycję figuratywną oraz kontrasty. Wybierając się na wystawę możemy się spodziewać „ponadczasowego zamyślenia”. Malarka unika w obrazach rewolucji obyczajowych, tematów społecznych lub politycznych. W poszczególnych obrazach występują odwołania do dobrze znanych nam osób – Kartezjusza oraz Kopernika.

Niżej wymienione oraz przeanalizowane dzieła będą tylko wierzchołkiem góry lodowej, która dużymi krokami zbliża się w naszym kierunku. Aby zobaczyć co kryje się pod taflą wody, zalecamy przyjść i zobaczyć na własne oczy co Katarzyna Kopańska-Błaszczyk przygotowała dla nas wszystkich! Słowem wstępu do wystawy, bardzo dobrze dla wszystkich zwiedzających będzie zapoznanie się z poniższą historią nt. początków badań autorki nad nosorożcami.

CEFEUSZ, HERAKLES I JEDNOROŻEC INDYJSKI

Jest to pierwsze przedstawienie nosorożca zrealizowane przez autorkę. Na obrazie znajduje się tytułowy jednorożec indyjski, który stanowi pomnik symbolizujący nośnik pamięci od zarania dziejów. Przedstawiony jest od w towarzystwie mitycznych postaci rozpiętych na gwiazdach. Zaintrygowana przez formę ciała zwierzęcia autorka postanowiła przestudiować je podczas poszukiwa organicznych faktur. Poszerzała swoją wiedzę dzięki m.in. doskonaleniu rysunku w ZOO w Chorzowie lub projektując ilustracje do książki.

PODRÓŻ NOSOROŻCA DURERA, akryl i olej na płótnie, 200x300cm

To malownicze przedstawienie opowieści o najsłynniejszym przedstawieniu nosorożca. Inspirowane jest drzeworytem Albrechta Dürera. Przedstawił on nosorożca z twardymi płytami, które pokrywają jego ciało jak zbroja, z ryngrafem na gardle, solidnie wyglądającym napierśnikiem i czymś, co wygląda jak nity wzdłuż szwów. Obraz powstał na podstawie pisemnego opisu i krótkiego szkicu nieznanego artysty. Pomimo swoich anatomicznych niedokładności drzeworyt Dürera stał się bardzo popularny w Europie i był wielokrotnie kopiowany w ciągu następnych trzech stuleci. Do końca XVIII wieku był on uznawany za prawdziwą reprezentację nosorożca..

Obraz „Podróż nosorożca Dürera” nawiązuje właśnie do historii zwierzęcia z drzeworytu. Sama kompozycja przypomina, jak sama autorka opisuje, fragment średniowiecznej mapy świata. Połączyła dwie perspektywy: rzędową i widok z lotu ptaka. „Opowieść” przedstawiona na obrazie rozpoczyna się w centrum obrazu, gdzie widzimy nosorożca pławiącego się pod wodospadem. W dalszej kolejności, nieco niżej na prawo, widzimy scenę gdzie zwierzę śpi, a żołnierze stojący wokół niego gotowi są by go pojmać. Dalej widzimy nosorożca, podróżującego z biegiem żółtej rzeki. Na swojej drodze mija kolejne strefy klimatyczne oraz gwiazdozbiory, które artystka przeniosła z rękopisu perskiego astronoma – Albumasara. Na ostatnim ujęciu, w prawym górnym rogu, widzimy samego Albrechta Dürera, który przygląda się nosorożcu na postumencie. W tej scenie nosorożec jest, jak wyjęty z jego drzeworytu. Całość powinna być czytana właśnie w takiej kolejności – od środka, spiralnie według wskazówek zegara.

Oprócz wyżej opisanych przedstawień nosorożców, na wystawie dostępne będą również obrazy, na których znajdują się inne zwierzęta, tj. legwan, wilga, tygrysy oraz ludzie! Poniżej przykłady:

„Legwan zielony i wilga”

„Srebrny tygrys”

„Ukryty tygrys przyczajony legwan”

Od 4 maja do 27 maja 2021 roku widzowie mają okazję obejrzeć obrazy ze zwierzętami Katarzyny Kopańskiej-Błaszczyk. Żywa kolorystyka zaprezentowana w dziełach pozwoli widzom odetchnąć z ulgą po ostatnich ciężkich miesiącach oraz spojrzeć na wszystko wokół nas z nadzieją, tak jak my to zrobiliśmy. Serdecznie zapraszamy!

 

  • Rodzaj: Wystawy
  • Kiedy: 4 maja 2021 - 10:00 27 maja 2021 - 18:00

Miejska Galeria Sztuki MM © 2020. All Rights Reserved
Polityka prywatności | Projekt: NeoTech

Skip to content